TAJEMSTVÍ ZDRAVÍ

  1. POZITIVNÍ MYŠLENÍ
  2. DOSTATEK POHYBU
  3. VHODNÁ STRAVA
  4. ELIMINACE STRESU
  5. KVALITNÍ PITNÁ VODA
  6. ČERSTVÝ VZDUCH A ZDRAVÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

 

TAJEMSTVÍ ZDRAVÉHO ŽIVOTA A ŽIVOTNÍHO STYLU

  • ZÁSADNĚ NEMÍCHEJTE POTRAVINY NEVHODNĚ

Ovoce jezte vždy samostatně a pokud se již chcete zaobírat tím, které ovoce s kterým míchat a nikoli, pak prostě jezte společně přibližně stejně sladké, nebo hořkě, nebo kyselé.

Maso jezte pouze se zeleninou, bez příloh

A stejně tak, přílohy jezte bez masa, pouze se zeleninou, nejlépe syrovou (bez majonéz atd.)

Melouny nemícháme ani mezi sebou

Kávu pijte bez mléka a nejlépe i bez cukru (turecká neobsahuje zbytečné chemikálie)

Pijte nejlépe čistou, nesycenou vodu bez příchutí (nadbytečného cukru) - lépe je si pořídit filtr na kohoutkovou vodu, než kupovat balené vody, voda je ošetřena proti kazivosti zářením.

Máte-li tu šanci jezte bio potraviny od farmářů, neobsahují antibiotika, pesticidy, herbicidy, insekticidy,... a naopak obsahují i bohatství stopových a mikroprvků.

  • STRAVA MUSÍ BÝT PRAVIDELNÁ

Nejlépe je jíst 4 - 6x denně. Pokud jíme jen 2x denně velké porce, jsme stále unavení díky výdeji energie potřebné na trávení velkých porcí (specificko-dynamický efekt). Navíc, tělo si zvyká na trvalý "nedostatek" a tak se snaží vše jen trošku potřebné nevyloučit, ale uložit do zásoby na další „horší časy“.

  • JEZME POUZE MALÉ PORCE = střídmost v jídle

Ve spojení s prvním pravidlem vedou velké porce k tloustnutí. Malými porcemi zbytečně nevyčerpáváme buňky těla neustálým zpracováváním velkých přísunů živin.

  • VYBÍREJME SI ČERSTVÉ POTRAVINY

Pouze čerstvé potraviny obsahují enzymy. Enzymy zničíme už při ohřátí na teplotu nad 42°C. Tyto nutné bílkovinnové výměšky, často s navázanými vitamíny či minerály, jsou nezbytně nutné ke všem chemickým pochodům v těle. Bez nich nemůžeme žít. Mnohé z nich si tělo vytváří samo, ale díky příjmu převážně vařené stravy jich tělo má nedostatek a strádá. To se projevuje např. špatným trávením a tím i častým výskytem mnohých chorob součastnosti.

Enzymy jsou dopravci, rozkladači, ... Jsou vozítkem, co doveze živiny na správné místo, tam je jiné enzymy pomohou rozložit a další kamarádi ze skupiny enzymů pokračují v následujících chemických reakcích. Zdrojem enzymů jsou čerstvé potraviny jako ovoce, zelenina, ořechy a semínka.

Pro udržení vašeho součastného zdravotního stavu s předpokladem k nezhoršování stačí zařadit 50% čerstvé / živé stravy do vašeho každodenního jídelníčku. Pro zlepšení vašeho součastného stavu postačí 75 - 80% takovýchto potravin.

  • DODRŽUJME VYVÁŽENÝ POMĚR ŽIVIN

V naší zemi, dle statistik, jíme zhruba POLOVIČNÍ množství VLÁKNINY, které bychom měli konzumovat. To vede k závažným nemocem majícím příčinu v zaneseném távicím traktu - především tlustém střevě. Vláknina je obsažena v ovoci, zelenině a celozrnném pečivu (pozor - ne ve vícezrnném). Je potřeba vyměnit co nejvíce bílé mouky za celozrnnou a celkově snížit konzumaci produktů z obilnin (zvláště pšenice) asi na 1/2 a nahradit jí čerstvou zeleninou a malými porcemi ovoce.

  • NEHLADOVME

Pokud hladovíme, tělo se přepne do jiného režimu a má tendenci v době hojnosti více ukládat. (Často i u nepravidelnosti ve stravování, kdy jíme až pozdě odpoledne a večer velké porce). Stejně tak působí stresové a zátěžové zaměstnání.

Vhodné je tedy zařadit očistné dny, kdy pijeme jen čistou vodu a jíme hodně ovoce a zeleniny. Nejvhodnější je zařazovat očistný den jedenkrát týdně, ale svůj význam má i jedenkrát měsíčně.

  • JEZME TO, CO ROSTE V NAŠICH PODMÍNKÁCH

Jižní ovoce ná ochlazující efekt na naše tělo, to se projeví nepříznivě hlavně v zimě, v létě nás naopak přijemně ochladí. Jedná se především o banány, citrusy, meloun, kivi, ... Dávejme proto přednost hlavně zelenině a ovoci z našich podmínek, na které se naše tělo po staletí adaptovalo a prospívá mu nejlépe.

  • JEZME STRAVU, KTERÁ NÁM CHTNÁ (POZOR NA ZLOZVYKY)

Když už se rozhodneme stravovat se rozumně, je to na celý život, každá změna, která by se měla stát zvykem, by měla být přijemná.

Důležitý je zde postoj člověka k snaze zlepšit svůj jídelníček. Z počátku je důležité zeleninu i uvařit a ochutit tak, aby nám chutnala, abychom si pomalu na ni zvykli a byla nám v bříšku přijemná. KAŽDÉ NOVĚ ZAŘAZENÉ JÍDLO je VELKÝM POSUNEM KUPŘEDU. Nevadí sníst občas nějakou sladkost, prostě ani v dané chvíli nemusí být jiná možnost. To nevadí. Podstatné je, aby těchto nevhodných potravin bylo stále méně a méně.

  • MYSLEME BAREVNĚ

Barevná strava je čerstvá strava, ale je také nutno dodržet všechna předcházející doporučení. Snažme se během dne jíst co nejvíce barev ve svém jídle. Proč?

1. účinek - různé barvy znamenají i různé fytochemikálie a ty nás, stejně jako rostliny, chrání před nepříznivými podmínkami okolí i uvnitř těla.

2. účinek - více barev znamená více druhů potravin. (jablko, hruška, švestka, ..., rajče, okurka, špenát, dýně, ...).

  • PIJME DOSTATEK ČISTÉ VODY

Měli bychom pít více, než nám říká naše žízeň. Nejlépe tolik, aby naše moč byla čirá a světle žlutá. Nejlépe je pít čistou vodu, bez příchutí a bez bublinek. Pít pravidelně během dne. Pokud máme žízeň v době hlavního jídla, pijme před jídlem, ne v průběhu, ani těsně po jídle.